S/N
Event
Award
1
Greenwave Environmental Care Competition
Elton Pan Zi Heng, 4S2
Joshua Tan Xian Da, 4S2
Eugene Toh Yu Ming , 4P3
Project: Green Shell Catalysts for the Synthesis of Biodiesel
Award: 2nd
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

Tan Jun Yang, 4S1
Jaw Liwen, 4S2
Tan Kwan Wei, 4S1
Project: From Shell to Hydrogel
Award: Merit
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

Li Lidao, 2O4
Jeremy Lee Xuan Wei, 2O1
Wu Licheng, 2P3
Walter Kong, 2O4
Project: Optimizing the procedures for the synthesis of bioethanol
Award: Merit
Mentor: Mr Kong Chiak Wu

Li Wong Kin, 3P3
Winston Tan Yuan Sheng, 3P3
Jesse Tan Ze Xi, 3P3
Award: Commendation
Mentor: Ms Chan Hwee Sing
2
Singapore Science and Engineering Fair (SSEF)
Xu Ling Feng, 4S1 2011
Project: Weak Roman Domination
Award: Gold
Mentor: Dr Ang Lai Chiang and Prof Koh Khee Meng

Tan Jing Long, 4S1 2011
Felix Tan Keng Zhe, 4S1 2011
Tan Zheng Kang, 4P1 2011
Yuan Han, 4S1 2011
Project: (Chinese) Chess Titans, A Mathematical Approach
Award: Silver
Mentor: Mrs Ooi Tiong Lin

Lee Choon Kiat, 4S2 2011
Ang Wei Jian, 4S2 2011
Sia Han Yung, 4S2 2011
Project: Novel Methods of Reducing Fouling in Membrane Water Treatment
Award: Bronze
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

Lang Yan Bin, 4I3
Xia Nang, 4S1
Liu Si Yu, 4S2
Project: Smooth Mafia
Award: Bronze
Mentor: Mr Rong Yi Fei

Shi Xiang, 4I3
Wang Ziwen, 4O3
Lu Zhen, 4S1
Project: Chong Chong Chong The shortest path in Hwa Chong
Award: Bronze
Mentor: Mr Rong Yi Fei

Rick Wong, 4S2 2011
Glenn Chua, 4P3 2011
Project: Biofuel from Microorganism
Award: Merit
Mentor: Mrs Goh-Yip Cheng Wai

Jonathan Phua Kia Sheng, 4P3
Ng Shang Yang, 4P3
Project: Removal of heavy metal ions from aqueous solutions using seeds as biosorbents
Award: Merit
Mentor: Mrs Goh-Yip Cheng Wai
3
SSYSF Science Fair 2012
HCI was awarded “Best Institutional Award” in the upper sec category

Tan Jun Yang, 4S1
Jaw Liwen, 4S2
Tan Kwan Wei Kevin, 4S1
Project: Synthesis of biodegradable hydrogel
Award: Gold
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

James Ang Jia Ming, 4I3
Loh Ying Han Andrew, 4I3
Woon Yu Xuen, 4I3
Project: Investigating the use of steam-pretreatment on cellulosic waste for bio-ethanol production
Award: Silver and Most Enterprising Award
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow and Ms Grace Leong

Tseng Chun Yi, 3B2
Lim Song Jie Bram, 3O3
Tan Wei Lin Gregory, 3O3
Chua Wen Feng 3O2
Project: Removal of heavy metals using algae
Award: Merit
Mentor: Mr Low Swee Xiang
4
Biotech Fair (Category 2)
Ho Jin Yang, 4I3
Cho Ming En, 4I3
Alloysius Oh Sheng Xun, 4I3
Project: Investigating the Usage of Waste in Removing Heavy Metal Ions
Award: 1st
Mentor: Mrs Goh-Yip Cheng Wai

Wong Mun Kit, 4P3
Zhou Zhennan, 4P3
Project: Anti-Cancerous Effects of Vitamins and Herbs
Award: 3rd
Mentor: Mrs Goh-Yip Cheng Wai

Teow Yong Zhen, 4S1
Kong Jayson, 4A1
Lim How Pin, 4A3
Project: Effect of Gloeophyllum trabeum in the breakdown of motor oil under different temperatures
Award: Merit
Mentor: Ms Jennifer Ting
5
East Zone A*Star Science Fair (Open Category)
Joel Lee Wei Hao, 4S1
Phua Yue Jun, 4S1
Tan Kwan Wei Kevin, 4S1
Project: Green Synthesis of silver and gold nanoparticles using lalang extract
Award: Gold
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow
6
SEAMEO Search for Young Scientist Regional Science Congress
Joel Lee Wei Hao, 4S1
Phua Yue Jun, 4S1
Tan Kwan Wei Kevin, 4S1
Project: Green Synthesis of silver nanoparticles using waste and weed
Award: Special award in the use of technology in relation to congress theme
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow
7
Republic Polytechnic Science Congress
Tan Jun Yang, 4S1
Jaw Liwen, 4S2
Tan Kwan Wei Kevin, 4S1
Project: Synthesis of biodegradable hydrogel from chitin and chitosan
Award: Top award
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

Jonathan Phua Kia Sheng, 4P3 2011
Ng Shang Yang, 4P3 2011
Project: Removal of heavy metal ions from aqueous solutions using seeds as biosorbents
Award: Top award
Mentor: Mrs Goh-Yip Cheng Wai
8
Science Mentorshop Programme

School-based Science Mentorship Programme
Daniel Lin, 3A3
Soo Jian Xian, 3A3
Aloysius Chan, 3A1
Award: Merit
Mentor: Mr Chia Kok Pin

Tan Yu Xiang, 3S2

Leong Sheu Xiang , 3S2

Lim Yan Peng Gary, 3S2
Project: Green synthesis of iron nanoparticles using waste fruit peel
Award: Gold
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

Joshua Ong Jian En, 3S2

Yi Kui Shuai, 3S2

James Tung , 3P3
Project: Extraction of piperine from pepper using ionic liquid
Award: Gold
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

Tan Jing Ling , 3S1

Law Wen Hong, 3S2

Tan Jie Feng, 3S1
Project: Investigating the antitumour properties of moss and lichens
Award: Gold
Mentor: Mrs Goh-Yip Cheng Wai

Tan Kay Ann Jason, 4P3
Chua Zhong Zhi, 4A3
Han Kai Zhong Terence, 4S2
Project: Investigating effects of of electromagnetic field and ultrasound on bacteria
Award: Silver
Mentor: Mrs Goh-Yip Cheng Wai
9
Singapore Junior Prize Water Competition
Tan Yu Yuan Evan, 4P3

Kevin Mak Wen Yang , 4P3

Lim Wee Kiat Nicholas, 4S1
Award: Bronze
Mentor: Mr Kong Chiak Wu
10
Singapore Mathematics Projects Festival
Lee Bing Qian Ryan, 3S1
Tan Jing Ling, 3S1
Justin Lo Tian Wen, 3H1
Project: A tale of settlers
Award: Bronze
Mentor: Ms Wang Qian

Lang Yan Bin, 4I3
Xia Nang, 4S1
Liu Si Yu, 4S2
Project: Master Mafia
Award: Honorable mention
Mentor: Mr Ang Lai Chiang
11
Purple Comet Maths Meet
CHO MING EN, 4I3
NG YI PIN, 4I3
BERNARD TEO ZHI YI, 4I3
Alvin Tan, 4I3
Chik Cheng Yao, 4I3
Woo Yu Xuen, 4I3
Award: Honorable mention
12
National Microbiology Quiz
Alvin Tan Wei Ming, 4I3
Cho Ming En, 4I3
Ho Jin Yang, 4I3
Ng Yi Pin, 4O3
Award: 1st
Mentor: Mrs Goh-Yip Cheng Wai
13
Asean Plus Three Junior Science Odyssey
Lim Song Jie Bram, 4O3 (Gold in Biology field work)
Tan Jie Feng, 4S1 (Bronze in Biology field work)
Daniel Tan Chee Hian, 4S1
Award: 1st in Practical Assessment, Overall Bronze
14
Raffles Institution (JC) Science Eureka! Competition
Alvin Tan Wei Ming, 4I3
Cho Ming En, 4I3
Ng Yi Pin, 4O3
Award: 1st
15
3rd Singapore Junior Chemistry Olympiad
12 Gold, 12 Silver, 9 Bronze, 51 Merit
Xia Nan, 4S1
Tan Jun Yang, 4S1
Tao Ran, 4P3
2nd in Practical Around
Overall Top School award (Band 2)
16
Singapore Biomedical Olympiad :
4Silver, 5 bronze, 1 Honorable Mention
17
Singapore Junior Physics Olympiad
6 Gold , 4 Silver, 5 Bronze, 21 Honorable Mention
18
Singapore Mathematical Olympiad
Team 3rd (Junior division), Team 3rd (Senior)
19
C.B. Paul Memorial Science Quiz 2011
Alvin Tan Wei Ming, 4I3
Cho Ming En, 4I3
Ng Yi Pin, 4O3
Award: Team 3rd
20
American Mathematics Competition Year 10 (International)
Bernard Teo Zhi Yi, 4I3
Nathan Ang Wei Xun, 3S1
Award: Top one percentile

Cao Wei, 4S1
Cho Ming En, 4I3
Ng Yi Pin, 4I3
Award: Top five percentile
21
Amazing Science X Challenge
Pan Zi Heng Elton, 4S2
Tan Kwan Wei Kevin, 4S1
Yu Hao Nan, 4S2
Award: 2nd

Neo Yu Hao Terence, 4S2
Bernard Teo Zhi Yi, 4I3
Chik Cheng Yao, 4I3
Yoong Guo Zheng Theodore, 4I3
Award: Honourable mention
22
Australian International Mathematical Olympiad (AIMO) In
Bernard Teo Zhi Yi, 4I3
Zhao Guangyu, 3P3
Award: Perfect score
23
Australian Mathematics Competition (AMC) Intermediate
Bernard Teo Zhi Yi, 4I3
Award: Perfect score

Cho Ming En, 4I3
Award: Prize winner