Our achievements in 2015

S/N
Event
Award
1
Singapore Science and Engineering Fair 2015
Benjamin Tan Kye Jyn, 4S2, 2014
Lim Zheng Theng, 4S1, 2014
Tan Yizhao, 4S4, 2014
Project: Synthesis of Electrospun Nanosilver-Functionalized Nylon 6 Nanofibres for Membrane Water Purification
Award: Gold
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

Tan Wei Heng, 4S3, 2014
Bryan Lim Cheng Yee, 4S3, 2014
Han Ruobing, 4S2, 2014
Project: Use of durian waste in multi-purpose filter for water purification
Award: Bronze
Mentor: Mrs Sow Yoke Keow

Pek Le Xuan Jacus, 4I2, 2014
Chan Jun Da 4I2, 2014
Matthew Ng Cheng En, 4I1, 2014
Project: Partitions Galore
Mentor: Dr Gwee Hwee Ngee

Loye Hean Yong Gabriel, 4O3 2014
Lau Zhi Wei Ryan, 4S3, 2014
Branden Low Yong Kang, 4S1, 2014
Project: Investigating the ability of lutein and salvia miltiorrhiza to remove low-density lipids
Award: Merit
Mentor: Mrs Goh Cheng Wai
2
Intel International Science and Engineering Fair (ISEF) 2015
Benjamin Tan Kye Jyn, 4S2, 2014
Lim Zheng Theng, 4S1, 2014
Tan Yizhao, 4S4, 2014
Project: Synthesis of Electrospun Nanosilver-Functionalized Nylon 6 Nanofibres for Membrane Water Purification
Award: 2nd in Environmental Engineering Category; Special award for best team science and interdisciplinary research by Sigma xi
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow
3
A*star Talent Search
Second
Benjamin Tan Kye Jyn, 4S2, 2014
4
International Clean Tech Competition 2015
Ong Wei Sern, 4S3, 2014
Lim Jing Wei Nicholas, 4S1, 2014
Lui Kai Siang, 4S1, 2014
Project: Eco-friendly Synthesis of Cellulose-based Superabsorbent Hydrogel for Agricultural Applications
Award: 3rd
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow
5
Singapore Junior Water Prize Competition 2015
Yong Yu Kit, Jaron, 4S3, 2014
Glen Vintario, 4S3, 2014
Daniel Ong Yan Loong, 4S3, 2014
Project: Evaluating the ability of wastepaper in adsorbing heavy metal ions
Award: Champion
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

Benjamin Tan Kye Jyn, 4S2, 2014
Lim Zheng Theng, 4S1, 2014
Tan Yizhao, 4S4, 2014
Project: Synthesis of Electrospun Nanosilver-Functionalized Nylon 6 Nanofibres for Membrane Water Purification
Award: 2nd
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

Ooi Ren Yi, 4S3, 2014
Wang Jiale, 4S3, 2014
Lim Hong Dian Ryan, 4S3, 2014
Project: Sorption of oil using different food wastes grafted with fatty acids
Award: Merit
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow
6
International Stockholm Junior Waterprize 2015
Yong Yu Kit, Jaron, 4S3, 2014
Glen Vintario, 4S3, 2014
Daniel Ong Yan Loong, 4S3, 2014
Project: Evaluating the ability of wastepaper in adsorbing heavy metal ions
Award: Finalist
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow
7
East Zone A*Star Science Fair (Open Category) 2015
Winston Ng, 4S1, 2015
Yap Kihan, 4S2, 2015
Rhys Lie, 4S3, 2015
Project: Activated Carbon from Sugarcane Bagasse and its Uses in Water Purification
Award: Silver
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow
8
Science Mentorship Programme 2015


School-based science mentorship programme 2015
Gui Ming Jiang, 3S1, 2015
Silas Yeo Shuen Yu, 3S1, 2015
Project: Ham Radio for Satellites
Award: Merit
Mentors: Mr Chia Yong Xian and Mr Kevin Goh (DSO)

Tan Wei Heng, 3S3, 2015
Ong Khai Sern, 3A3
Project: Building an e-guide to emotions
Award: Merit
Mentor: Ms See Swee Lan (Institute for Infocomm Research)

Ng Song Peng, Matthew, 3S2, 2015 Pan Yanqi, Quince, 3I1, 2015
Chan Xu Rui, Isaac, 3I1, 2015
Project: Detection of Sibutramine using Gold Nanoparticles in Tainted Weight Loss Products
Award: 3M Best Poster and Gold
Mentor: Mr Justin Loh

Ooi Ren An, 3S2, 2015
Lim An Guan, 3S2, 2015
Sia Jun Wei, 3S3, 2015
Project: Synthesis of Biodiesel using Chicken Waste Catalysts
Award: Gold
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

Shawn Lim, 3S2, 2015
Dominic Yap, 3S3, 2015
Bryan Lim, 3S2, 2015
Project: Eco-friendly Synthesis of Silver Nanoparticles Using Spent Coffee Extracts and its Use in Water Purification
Award: Silver
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

Lai Tian Lang, 3S2, 2015
Chay Hui Xiang, 3S1, 2015
Ng De Rong Tony, 3S3, 2015
Project: Inhibition of bacterial soft rot
Award: Silver
Mentor: Mrs Goh-Yip Cheng Wai

Isaac Tan Zhe Xian, 3S3, 2015
Ang Yi-Ian, 3S3, 2015
Sherwyn Koh Ki, 3S3, 2015
Project: Inhibition of Biofilm
Mentor: Mrs Goh-Yip Cheng Wai
9
Greenwave Environmental Care Competition 2015
Harris Song, 4S3, 2015
Javen Ho, 4S2, 2015
Ian Song, 4S3, 2015
Project: The Use of Magnetized Groundnut Shell in Water Treatment
Award: Commendation
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

Ong Wei Sern, 4S3, 2015
Lui Kai Siang, 4S1, 2015
Lim Jing Wei Nicholas, 4S1, 2015
Project: Eco-friendly Synthesis of Cellulose-based Superabsorbent Hydrogel for Agricultural Applications
Award: Merit
Mentor: Mrs Sow-Peh Yoke Keow

Randall Choo, 4S2, 2015
Daniel Yang, 4S2, 2015
Ryan Ng, 4S2, 2015
Lin Fang Yi, 4S1, 2015
Project: Recycling carbon compounds by actinobacilus succinogenes ATCC 55618
Award: Merit
Mentor: Mrs Goh Cheng Wai
10
National Chemistry Communication Challenge
Chinese Category
Chen Xuhui, 4S1, 2015
Song Tian Yi, 4S1, 2015
Lu Sheng Wei, 4S2, 2015
Chen Tian Xiao, 4S2, 2015
Award: 3rd
Mentor: Mr Kong Chiak Wu and Mrs Sow Yoke Keow

English Category
Harris Song, 4S3, 2015
Ko Tze Jit, 4S3, 2015
Pay Tianle, 4S3, 2015
Peng Geng Yi, 4S3, 2015
Award: 1st
Mentor: Mr Wong Yiu Hang, Mr Herbert Fan, Mr Eugene Chan and Mr Justin Loh
11
NUS Circuit Chem Practical Challenge
Award: 1st
ANDREW LIM JIAN FEI, 4H1, 2015
Yu Hao, 4S2, 2015

Award: Merit
EIWNG SONG PENG, MATTHEW, 3S2, 2015
TSE GAO FLANDERS, 3S2, 2015
12
GMAC Students Challenge
Award: Merit
YAU CHUN YI, 3S3, 2015
Wang Boyan, 3S3, 2015
Tan Wei Heng, 3S3, 2015
Dominic Yap, 3S3, 2015
Mentor: Mrs Goh Cheng Wai
13
CB Paul Science Quiz 2015
Team
Award: 1st
CHOONG ZHENG YANG, 2015, 4S2 - Gold
Justin Goh, 4S1, 2015, - Gold
Koh Shang Hui, 4S1, 2015 - Gold
Goh Hong Pei, 4S1, 2015 - Gold

Individual awards
CHOONG ZHENG YANG, 2015, 4S2 - Gold
Justin Goh, 4S1, 2015, - Gold
Koh Shang Hui, 4S1, 2015 - Gold
Goh Hong Pei, 4S1, 2015 - Gold
KOH HEER EE, 4S2, 2015- Silver
BENJAMIN LEE HONG RUI, 4S1, 2015 - Bronze
Joel Hong, 4S1, 2015 - Bronze
Richard Xiong, 2015 - Bronze
14
NYP-SSMB National Microbiology and Biotechnology Quiz 2015
Zhou Anlai, 4S2, 2015
Zhang Zhiyuan, 4S2, 205
Harris Song, 4S3, 2015
Award: 3rd
Mentor: Mrs Goh-Yip Cheng Wai
15
Pharmaceutical Science Challenge 2015
Zhang Zhiyuan, 4S2, 2015
Koh Heer Ee, 4S2, 2015
Richard Xiong, 4S2, 2015
Award: 1st
Mentor: Mrs Goh-Yip Cheng Wai
16
Junior Chemistry Olympiad 2015
5 Gold, 10 Silver, 13 Bronze and 2 Merits
17
Junior Physics Olympiad 2015
Main category
2 gold, 8 Silver, 14 bronze, 23 honourable mention

Open category
2 gold, 3 silver, 3 bronze, 3 honourable mention
18
Amazing Inter-school Air Race - Team
2nd
Yang Qizhe, 3S2, 2015
Yu Hon Yat, 3B1, 2015
19
Eureka Science Quiz 2015
Bronze
Thung You Xuan, 4S3, 2015
Harris Song, 4S3, 2015
Joel Hong, 4S1, 2015

Gold
Zhang Zhiyuan, 4S2, 2015
Koh Heer Ee, 4S2, 2015
Richard Xiong, 4S2, 2015
Justin Goh, 4S1, 2015
Koh Shang Hui, 4S1, 2015
Goh Hong Pei, 4S1, 2015
Chen Tian Xiao, 4S2
Pay Tianle, 4S3, 2015
Lim Si Heng, 4S2, 2015
20
American Math Contest for Year 10
International Top-One percentile
Benjamin Lee, 4S1, 2015
Goh Hong Pei, 4S1, 2015
Goh Zhuo Ying Justin, 4S1, 2015
Koh Shang Hui, 4S1, 2015
Teo Keane, 4S1, 2015
21
American Math Contest for Year 12
International Top-Five percentile
Cui Zi Zai, 3S1, 2015
Tang Zhao Zhou, 3S1, 2015
Li Yu Hao, 3S1, 2015
Bryan Wang Peng Jun, 4S1, 2015
Chen Xuhui, 4S1, 2015
Chen Tian Xiao, 4S2, 2015
Lu Sheng Wei, 4S2, 2015
Wang Shu Wei, 4S2, 2015
22
Australian Math Competition
Year 9 Prize Winner
Cui Zi Zai, 3S1, 2015

Year 10 Prize Winner cum Prudence Award Winner for PERFECT SCORE)
Bryan Wang, 4S1, 2015
23
Australian Invitational Mathematical Olympiad Prize Winner
Guo Yulong, 3S1, 2015
24
Singapore Mathematical Olympiad
Senior Category, 16 and below
Individual 1st
Bryan Wang, 4S1, 2015

Individual 18th
Goh Hong Pei, 4S1, 2015

Individual 24th
Koh Shang Hui, 4S1, 2015

Open Category, 21 and below
Individual 9th
Bryan Wang Peng Jun, 4S1, 2015

Individual 15th
Wang Shu Wei, 4S2, 2015
25
YDSP Camp
1st - Gu Ming Jiang, 3S1, 2015
2nd – Silas Yeo, 3S1, 2015
26
First Lego League (FLL) - Innovation Award
1st (team)
LOW YI DAH, 4S3, 2015
JOSHUA CHENG XUAN EN, 4S2, 2015
27
Asia Pacific Robotics Competition (Event: Sumo)
1st (team)
LOW YI DAH, 4S3, 2015
28
National Olympiads in Informatics
Gold and outstanding secondary school contestant award
Li Yuhao, 3S1, 2015

Silver
Gu Ming Jiang, 3S1, 2015

Bronze
Silas Yeo, 3S1, 2015
29
Citi-YMCA Youth for Causes (YFC)
Most outstanding team award
Lui Kai Siang, 4S1, 2015
Koh Heer Ee, 4S2, 2015
Nicholas Lim, 4S1, 2015
Song Tian Yi, 4S1, 2015
Louis Chew, 4S3, 2015
Tan Wei Heng, 3S3, 2015